Історія кафедри

Кафедра економічної кібернетики заснована в 2002 році в складі економічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Першим завідувачем кафедри був Заслужений діяч науки і техніки України, доктор економічних наук, професор Благун Іван Семенович, широко відомий своїми науковими працями у галузі математичного моделювання складних економічних систем.У 2004 році на кафедрі започатковано набір студентів за спеціальністю «Економічна кібернетика». Потреба у фахівцях даного напрямку була зумовлена не тільки викликами сучасного інформаційного суспільства, але й поширенням на Західній Україні давніх традицій української кібернетичної школи.В цьому ж році здійснено перший набір на навчання в аспірантурі за спеціальністю «Економіко-математичне моделювання», яку згодом перейменовано у «Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці». З 2016 проводиться набір на навчання в докторантуру для здобуття наукового ступеня доктора наук.

За час існування кафедри підготовлено більше 50 кандидатів і 4 доктори економічних наук. Випускники аспірантури працюють як в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника та інших навчальних закладах, так і на підприємствах, в організаціях різних форм і власності, в органах державної влади, зарубіжних бізнес-структурах.

З 2016 року кафедра економічної кібернетики здійснює підготовку фахівців за спеціальністю «Економіка» (освітній рівень – бакалавр і магістр), освітніми програмами «Економіка» та «Економічна кібернетика». Випускники кафедри успішно працюють в різних сферах економічної діяльності: економістами-аналітиками великих виробничих компаній, аналітиками в банках і страхових компаніях, рекламних агентствах, податкової інспекції, керівниками приватних фірм, менеджерами високої ланки, фінансистами та викладачами вузів, менеджерами проектів та бізнес-аналітиками.

Викладачі кафедри мають високу кваліфікацію в галузі економіко-математичного моделювання та інформаційних технологій. На кафедрі працює 3 доктори економічних наук, професори та 5 кандидатів наук, доцентів. Завідувачем кафедри з 2017 року є доктор економічних наук, професор Дмитришин Леся Ігорівна.

Кафедра забезпечує викладання таких навчальних курсів: вища математика для економістів, інформатика, оптимізаційні методи і моделі; економетрія; економічна кібернетика; дослідження операцій в економіці; моделювання економіки; прогнозування соціально-економічних процесів; економічний ризик; моделювання економічної динаміки; системний аналіз; моделювання мікро- та макроекономічних процесів; імітаційне моделювання; системи підтримки прийняття рішень; теорія випадкових процесів; моделювання у фінансовому менеджменті; моделювання системних характеристик в економіці; прикладна економетрика; методи наукових досліджень; актуарна математика. На допомогу студентам викладачами кафедри підготовлено і опубліковано значну кількість методичних посібників та рекомендацій.

На кафедрі велика увага приділяється професійній та виховній роботі зі студентами. Студенти кафедри економічної кібернетики систематично приймають участь в студентських наукових конференціях, Стипендіальних програмах, конкурсах наукових робіт та олімпіадах. Неодноразово студенти є переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, стипендіальної програми фонду Пінчука “Завтра.UA”, Кубку Голови НБУ, Міжнародного конкурсу Black Sea Science.

Студенти кафедри економічної кібернетики систематично беруть участь і перемогли у конкурсі Європейського Союзу ЕРАЗМУС+: стипендії для навчання та короткострокового обміну та навчались за цією програмою в університетах Румунії (Ясський університет ім. А.Й. Кузи) та Франції (Університет науки та технології Лілль I).

Студенти спеціальності «Економічна кібернетика» є активними в органах студентського самоврядування, у суспільному житті економічного факультету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, міста Івано-Франківська та України.

Наукова діяльність кафедри здійснюється в рамках науково-дослідної теми «Моделювання процесів управління в соціально-економічних системах». Головними напрямками наукових досліджень є: математичне моделювання в управлінні складними економіко-виробничими та фінансовими системами, математичні методи прогнозування економічних систем, моделі регіональної економіки, моделювання сталого розвитку на різних рівнях ієрархії, моделювання соціально-економічного розвитку та економічної безпеки.

За час діяльності кафедри її співробітниками підготовлено низку монографій, більше 500 наукових статей у фахових та зарубіжних виданнях. Викладачі кафедри публікують результати своїх наукових досліджень у наукових виданнях, зареєстрованих в базах Scopus та Web of Science.

На кафедрі здійснюється видання збірника наукових праць «Моделювання регіональної економіки», в якому публікуються наукові доробки з актуальних проблем моделювання економіки, економіки підприємництва, менеджменту, маркетингу і регіональної економіки.

З метою покращення якості наукової роботи і навчально-виховного процесу кафедра економічної кібернетики активно співпрацює з вітчизняними центрами університетської освіти та науково-дослідними установами, зокрема, з Науково-дослідним центром індустріальних проблем розвитку Національної академії наук України (м. Харків), Інститутом Регіональних Досліджень НАН України (м. Львів), Причорноморським науково-дослідним інститутом економіки та інновацій (м. Одеса), з аналогічними кафедрами Київського, Львівського, Чернівецького, Запорізького національних університетів, Київського, Тернопільського, Харківського національних економічних університетів.